Important: our site uses cookies

We use the information registered by cookies and similar technologies for statistical and marketing purposes, and to adapt our services to the needs of our individuals users. Cookies may also be used by our advertising partners, research companies and providers of multimedia applications. Changes to a user's individual cookies settings can be made at any time by adjusting your brower's preferences.
The use of our website without making changes to cookies settings indicates a user's acceptance of this policy and they will be saved in the browser memory. For more information, see our Privacy Policy.

ICO 2015 Audition Results!
18.05.2015

Congratulations to all I, CULTURE Orchestra 2015 musicians!
Below you will find the official list of musicians qualified for this year’s edition of ICO.  The tutors selected 94 primary orchestra members and very highly assessed musicians on the reserve list.
We would like to thank everyone who participated in the Auditions. See you soon!



I, CULTURE Orchestra 2015 members:

Musicians selected Reserve musicians selected
Violin
Nino Akobidze (Georgia)
Ani Arabyan (Armenia)
Alicja Wacława Baranowska (Poland)
Daria Chystiakova (Ukraine)
Artem Dzeganovskyi (Ukraine)
Nazar Fedyuk (Ukraine)
Anastasia Gerasina (Ukraine)
Aleksandra Helena Guja (Poland)
Monika Dorota Hirsch (Poland)
Meri Hakobyan (Armenia)
Aytan Ibrahimova (Azerbaijan)
Teimuraz Jaiani (Georgia)
Aleksandra Kaczmarek (Poland)
Julia Maria Kołpanowicz (Poland)
Tetiana Kvych (Ukraine)
Vakhtangi Magradze (Georgia)
Linda Manukyan (Armenia)
Monika Mkhitaryan (Armenia)
Pavlo Mohylevskyi (Ukraine)
Olha Mykytei (Ukraine)
Raman Nichyparuk (Belarus)
Elżbieta Okońska (Poland)
Anna Podsiadły (Poland)
Monika Sawczuk (Poland)
Ana Tigashvili (Georgia)
Maksym Vasylchenko (Ukraine)
Oleksandra Vorobey (Ukraine)
Olga Magdalena Winkowska (Poland)
Maja Wojciechowska (Poland)
Andrii Yatsiuk (Ukraine)
Violin
Paulina Agnieszka Radosz (Poland)
Lia Rusu (Moldova)
Aleksandra Cienkowska (Poland)
Weronika Patalon (Poland)
Oleksandra Moroz (Ukraine)
Halyna Korinets (Ukraine)
Yuliia Honcharova (Ukraine)
Sargis Sarukhanian (Armenia)
Zoriana Rybak (Ukraine)
Yester Manukyan (Armenia)
Dominik Tomasz Kossakowski (Poland)
Roman Gratyla (Ukraine)
Anna Maria Wałek (Poland)
Oksana Pinchuk (Ukraine)
Dorota Wiktoria Błaszczyńska (Poland)
Marta Julia Pawłowska (Poland)
Viola
Katarzyna Czernichowska (Poland)
Martyna Fąferek (Poland)
Andrei Popa (Moldova)
Tomasz Karwan (Poland)
Giorgi Khatalev (Georgia)
Suren Kirakosian (Georgia)
Joanna Kravchenko (Poland)
Dominika Majerska (Poland)
Myloslava Martynova (Ukraine)
Barbara Teresa Rogala (Poland)
Grzegorz Marek Sadowski (Poland)
Katarzyna Renata Średzińska (Poland)
Viola
Nataliia Onishchuk (Ukraine)
Anna Weronika Tarnowska (Poland)
Mariami Chikvaidze (Georgia)
Oksana Mukosii (Ukraine)
Mariia Lukashevych (Ukraine)
Kamila Aneta Barteczko (Poland)
Sofiko Barkaya (Georgia)
Agata Budzińska (Poland)
Andrii Lominskyi (Ukraine)
Cello
Zofia Elwart (Poland)
Daria Gusakova (Ukraine)
Jakub Beniamin Gajownik (Poland)
Anna Luiza Kulak (Poland)
Kinga Hanna Piotrowska (Poland)
Julia Stefania Sompolińska (Poland)
Weronika Skrodzka (Poland)
Justyna Wanda Straszyńska (Poland)
Karolina Szczechowicz (Poland)
Barbara Warchalewska (Poland)
Cello
Khrystyna Kulchinska (Ukraine)
Wojciech Stanisław Jaworski (Poland)
Adam Stanisław Czyszak (Poland)
Lala Murshudli (Azerbaijan)
Murad Ibrahimov (Azerbaijan)
Denys Karachevtsev (Ukraine)
Małgorzata Maria Bleja (Poland)
Kostiantyn Tomnytskyi (Ukraine)
Double Bass
Anna Chłopeniuk (Poland)
Piotr Mikołaj Hetman (Poland)
Paweł Jędrzejewski (Poland)
Jędrzej Ariel Kacprzyk (Poland)
Monika Alicja Kwiatkowska (Poland)
Joanna Monika Makarczuk (Poland)
Yurii Pryriz (Ukraine)
Klaudia Anna Wielgórecka (Poland)
Double Bass
Mateusz Andrzej Filip (Poland)
Sara Patrycja Chmiel (Poland)
Jan Jerzy Kołacki (Poland)
Viacheslav Gyria (Ukraine)
Piotr Cienkowski (Poland)
Flute
Margaryta Khakimova (Ukraine)
Magdalena Jolanta Krupa (Poland)
Julia Palac (Poland)
Flute
Nadiia Duldiier (Ukraine)
Monika Frątczak (Poland)
Tomasz Sierant (Poland)
Oboe
Anna Agnieszka Kudala (Poland)
Katarzyna Kamila Łukawska (Poland)
Wiktoria Maria Ulatowska (Poland)
Oboe
Markiian Maksymiv (Ukraine)
Marta Aleksandra Mizgała (Poland)
Lasha Mgebrishvili (Georgia)
Clarinet
Dominik Grędziński (Poland)
Jakub Musik (Poland)
Oleg Shebeta-Dragan (Ukraine)
Piotr Wybraniec (Poland)
Clarinet
Kirill Timofeyev (Ukraine)
Arsen Zakaryan (Armenia)
Nodar Bitsadze (Georgia)
Vasyl Riabitskyi (Ukraine)
Bassoon
Bartosz Baran (Poland)
Szymon Tadeusz Michalik (Poland)
Ivan Ptashnyk (Ukraine)
Bassoon
Bohdan Shevchenko (Ukraine)
Karolina Klaudia Borodacz (Poland)
Bartosz Kwasecki (Poland)
Duduk
Gapoyan Norayr (Armenia)
Chkolyan Harutyun (Armenia)
French Horn
Paweł Cal (Poland)
Ievgen Churikov (Ukraine)
Dominik Roman Kosyrczyk (Poland)
Piotr Kowalski (Poland)
Artsiom Mahilioutsau (Belarus)
Paulina Chudzyńska (Poland)
French Horn
Ivan Kravchenko (Ukraine)
Konrad Markowski (Poland)
Oleksii Prun (Ukraine)
Viktor Zaivii (Ukraine)
Marcin Chrzanowski (Poland)
Raman Chyryk (Belarus)
Trumpet
Yauhen Arabina (Belarus)
Mykhailo Holovin (Ukraine)
Taras Hutsuliak (Ukraine)
Trumpet
Jonasz Rudolf Dziuba (Poland)
Mikhail Bachyla (Belarus)
Sergii Gorgalov (Ukraine)
Daniel Kalamon (Poland)
Oles Burak (Ukraine)
Trombone
Sergii Chulymov (Ukraine)
Bartosz Nijakowski (Poland)
Trombone
Bass Trombone
Vitali Aleksiayonak (Belarus)
Bass Trombone
Dawid Stanisław Klahs (Poland)
Tuba
Mateusz Sejdak (Poland)
Harp
Amelia Tokarska (Poland)
Percussion
Adam Maria Bonk (Poland)
Marcin Roman Drajewicz (Poland)
Małgorzata Natalia Koperska (Poland)
Olga Maria Przybył (Poland)
Zofia Natalia Przybył (Poland)
Ievgen Ulianov (Ukraine)
Mariami Makarashvili (Georgia)
Percussion
Soraya Nayyar (Poland)
Cezary Edward Prajsnar (Poland) 
Piano
Tomasz Mściwój Sośniak (Poland)
Piano
Paulina Maślanka (Poland)
Agata Misiak (Poland)