Important: our site uses cookies

We use the information registered by cookies and similar technologies for statistical and marketing purposes, and to adapt our services to the needs of our individuals users. Cookies may also be used by our advertising partners, research companies and providers of multimedia applications. Changes to a user's individual cookies settings can be made at any time by adjusting your brower's preferences.
The use of our website without making changes to cookies settings indicates a user's acceptance of this policy and they will be saved in the browser memory. For more information, see our Privacy Policy.

ICO 2014 Audition Results!
25.04.2014

Congratulations to all I, CULTURE Orchestra 2014 musicians!
Below you will find the official list of musicians qualified for this year’s edition of ICO.  The tutors selected 111 primary orchestra members and very highly assessed musicians on the reserve list.
We would like to thank everyone who participated in the Auditions. See you soon!



I, CULTURE Orchestra 2014 members: 

Musicians selected Reserve musicians selected
Violin
Nino Akobidze (Georgia)
Viktor Andriichenko (Ukraine)
Alicja Baranowska (Poland)
Aleksandra Maria Denga (Poland)
Artem Dzeganovskyi (Ukraine)
Serafima Ezusina (Moldova)
Nadiia Goncharenko (Ukraine)
Teimuraz Jaiani (Georgia)
Piotr Kosarga (Poland)
Antoni Kość (Poland)
Nino Kvinikadze (Georgia)
Tetiana Kvych (Ukraine)
Vakhtangi Magradze (Georgia)
Linda Manukyan (Armenia)
Mariana Markhel (Ukraine)
Monika Mkhitaryan (Armenia)
Jan Andrzej Mleczko (Poland)
Nefelina Musaelyan (Armenia)
Elżbieta Katarzyna Okońska (Poland)
Anna Podsiadły (Poland)
Paulina Agnieszka Radosz (Poland)
Lia Rusu (Moldova)
Aydan Salamova (Azerbaijan)
Monika Sawczuk (Poland)
Dominika Sitarz (Poland)
Agnieszka Świgut (Poland)
Katarzyna Szymczyk (Poland)
Olga Magdalena Winkowska (Poland)
Maja Wojciechowska (Poland)
Andrii Yatsiuk (Ukraine)
Violin
Khrystyna Andrukhiv (Ukraine)
Karol Maciej Bartoszewicz (Poland)
Justyna Anna Bidler (Poland)
Dorota Wiktoria Błaszczyńska (Poland)
Anna Bura (Poland)
Olivia Danielewicz (Poland)
Viktoriia Delikatna (Ukraine)
Yurii Dubynskyi (Ukraine)
Agata Maria Francuz (Poland)
Anna Maria Hajok (Poland)
Meri Hakobyan (Armenia)
Yuliia Honcharova (Ukraine)
Marina Kasradze (Georgia)
Marianna Kirakozovi (Georgia)
Halyna Korinets (Ukraine)
Malwina Marianna Kotz (Poland)
Kateryna Kostiuk (Ukraine)
Weronika Anna Kułaga (Poland)
Alisa Kuznetsova (Ukraine)
Anita Malugina (Belarus)
Ana Mamisashvili (Georgia)
Yester Manukyan (Armenia)
Agata Jadwiga Muchalska (Poland)
Ihor Muraviov (Ukraine)
Olha Mykytei (Ukraine)
Natalia Elżbieta Niklas (Poland)
Katarzyna Olszewska (Poland)
Agata Orkiszewska (Poland)
Mariam Poghosyan (Armenia)
Katarzyna Zuzanna Pyrć (Poland)
Mariya Rakel (Belarus)
Aleksandra Rojecka (Poland)
Katarzyna Fifi Sylla (Poland)
Natalia Szmydt (Poland)
Joanna Monika Szymczewska (Poland)
Ievgeniia Zeziukova (Ukraine)
Viola
Tea Bakhtadze (Georgia)
Anastasia Belaia (Moldova)
Katarzyna Denkiewicz (Poland)
Tomasz Karwan (Poland)
Giorgi Khatalev (Georgia)
Suren Kirakosian (Georgia)
Wojciech Koczur (Poland)
Joanna Małgorzata Kravchenko (Poland)
Dmytro Kreshchenskyi (Ukraine)
Dominika Majerska (Poland)
Grzegorz Marek Sadowski (Poland)
Veronika Vardpatrikyan (Armenia)
Viola
Mamuka Babuadze (Georgia)
Kamila Barteczko (Poland)
Weronika Kociołek (Poland)
Łucja Krystyna Koczot (Poland)
Marina Meachiseva (Moldova)
Oksana Mukosii (Ukraine)
Nataliia Onishchuk (Ukraine)
Bartłomiej Szymborski (Poland)
Cello
Agata Katarzyna Bąk (Poland)
Zofia Elwart (Poland)
Daria Gusakova (Ukraine)
Aleksandra Danuta Jankowska (Poland)
Denys Karachevtsev (Ukraine)
Kamila Magdalena Piątkowska (Poland)
Katarzyna Sadowska (Poland)
Arpine Sargsyan (Armenia)
Julia Stefania Sompolińska (Poland)
Justyna Wanda Straszyńska (Poland)
Cello
Adam Stanisław Czyszak (Poland)
Anastasiya Filipenka (Belarus)
Wojciech Stanisław Jaworski (Poland)
Agnieszka Ewa Korcz (Poland)
Anna Kulak (Poland)
Katarzyna Mońko (Poland)
Filip Stanisław Szkopek (Poland)
Vitalii Tychyna (Ukraine)
Dominika Żur (Poland)
Double Bass
Anna Chłopeniuk (Poland)
Piotr Mikołaj Hetman (Poland)
Jędrzej Ariel Kacprzyk (Poland)
Jacek Karwan (Poland)
Monika Alicja Kwiatkowska (Poland)
Mateusz Ludwik Loska (Poland)
Joanna Monika Makarczuk (Poland
Klaudia Anna Wielgórecka (Poland)
Double Bass
Sara Patrycja Chmiel (Poland)
Krzysztof Grzybek (Poland)
Miłosz Krzysztof Madejski (Poland)
Agnieszka Olszewska (Poland)
Yurii Pryriz (Ukraine)
Duglasi Tonia (Georgia)
Flute
Margaryta Khakimova (Ukraine)
Mariia Kostina (Ukraine)
Magdalena Jolanta Krupa (Poland)
Julia Palac (Poland)
Flute
Maja Regina Helbert (Poland)
Nataliia Kozhushko (Ukraine)
Tamar Sakandelidze (Georgia)
Aleksandra Zamojska (Poland)
Oboe
Paulina Kaczmarczyk (Poland)
Lasha Mgebrishvili (Georgia)
Giorgi Mikaberidze (Georgia)
Joanna Monachowicz (Poland)
Oboe
Patrycja Anna Korniluk (Poland)
Nikoloz Matchavariani (Georgia)
Kacper Sokołowski (Poland)
Ketevani Tigashvili (Georgia)
Małgorzata Witarowska (Poland)
Clarinet
Nodar Bitsadze (Georgia)
Dominik Grędziński (Poland)
Jakub Musik (Poland)
Vasyl Riabitskyi (Ukraine)
Oleg Shebeta-Dragan (Ukraine)
Clarinet
Iga Aleksandra Kurec (Poland)
Ustym Melnyk (Ukraine)
Vitali Regel (Belarus)
Karol Andrzej Sikora (Poland)
Bassoon
Anna Maria Barszczewska (Poland)
Karolina Klaudia Borodacz (Poland)
Joanna Gancarz (Poland)
Ivan Ptasnyk (Ukraine)
Bassoon
Vitalii Fizer (Ukraine) 
French Horn
Paulina Chudzyńska (Poland)
Ievgen Churikov (Ukraine)
Krzysztof Jerzy Danielak (Poland)
Dominik Roman Kosyrczyk (Poland)
Ivan Kravchenko (Ukraine)
Mykola Melnyk (Ukraine)
Ewa Joanna Paciorek (Poland)
Oleksii Prun (Ukraine)
Iuliia Shevchenko (Ukraine)
Juliusz Herbert Tkacz (Poland)
French Horn
Paula Elżbieta Lis (Poland)
Konrad Markowski (Poland)
Nazar Spas (Ukraine)
Marta Natalia Wojnarowska (Poland)
Anzhela Zinchenko (Ukraine)
Trumpet
Mikhail Bachyla (Belarus)
Jonasz Rudolf Dziuba (Poland)
Mykhailo Golovin (Ukraine)
Taras Hutsuliak (Ukraine)
Daniel Kalamon (Poland)
Dzmitry Kastsiushka (Belarus)
Anton Matsveyeu (Belarus)
Trumpet
Israfil Rasulov (Azerbaijan)
Kamil Adam Żarnecki (Poland)
Trombone
Jakub Gumiński (Poland)
Dmytro Holovashych (Ukraine)
Rafał Krauze (Poland)
Mateusz Andrzej Kupski (Poland)
Stsiapan Matsiuk (Belarus)
Trombone
Inna Konstantynova (Ukraine)
Illia Kravchenko (Ukraine)
Sergii Petrychenko (Ukraine)
Sergii Chulymov (Ukraine)
Bass Trombone
Vitali Aleksiayonak (Belarus)
Dawid Stanisław Klahs (Poland)
Tuba
Aleksei Dolganov (Ukraine)
Harp
Yelisaveta Gerasina (Ukraine)
Zuzanna Agnieszka Olbryś (Poland)
Harp
Arpine Babayan (Armenia)
Yelizaveta Gerasina (Ukraine)
Percussion
Robin Błaszkiewicz (Poland)
Marcin Roman Drajewicz (Poland)
Małgorzata Natalia Koperska (Poland)
Soraya Maria Nayyar (Poland)
Olga Maria Przybył (Poland)
Oskar Walczak (Poland)
Percussion
Giorgi Giguashvili (Georgia)
Aliaksandra Hankova (Belarus)
Michał Piotr Jedynak (Poland)
Piano
Tomasz Mściwój Sośniak (Poland)
Piano
Paulina Lucyna Maślanka (Poland)